W dniu 27 marca 2025 r. w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nowej Rudzie odbyło się pierwsze z cyklu spotkań promujących współpracę transgraniczną w ramach projektu „Razem tworzymy Euroregion”.
W dniu 27 marca 2025 r. w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nowej Rudzie odbyło się pierwsze z cyklu spotkań promujących współpracę transgraniczną w ramach projektu „Razem tworzymy Euroregion”.
W wydarzeniu uczestniczyli licznie zgromadzeni przedstawiciele z Polski i Czech – zarówno dotychczasowi beneficjenci Funduszu Małych Projektów, jak i podmioty zainteresowane nawiązaniem współpracy na rzecz rozwoju pogranicza polsko-czeskiego.
Zebranych powitali gospodarze regionu noworudzko-broumovskiego: Pan Tomasz Kiliński - Burmistrz Miasta Nowa Ruda oraz Pan Arnold Vodochodský -Starosta Broumova,.
Spotkanie stanowiło okazję do wymiany doświadczeń z realizacji przedsięwzięć polsko-czeskich oraz prezentacji projektów transgranicznych zrealizowanych w gminach i jednostkach uczestników. Wśród prelegentów znaleźli się:
- Pan Marek Kusiakiewicz – Gminne Centrum Kultury, Turystyki i Sportu w Radkowie,
- Pani Natalia Gancarz – Centrum Edukacji, Turystyki i Kultury w Stroniu Śląskim,
- Pani Katarzyna Bernasińska – Gmina Międzylesie,
- Pan Jacek Kowalczyk – Gmina Kudowa-Zdrój,
- Pan Krzysztof Chilarski – Dyrektor Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego,
- Pan Bartłomiej Jakubowski – Park Narodowy Gór Stołowych,
- Pan Przemysław Herter – Miasto Nowa Ruda.
Po krótkiej przerwie uczestnicy spotkania, wraz z Panem Sławomirem Drogosiem Dyrektorem Miejskiej Biblioteki Publicznej, udali się do Muzeum Sztuki Drukarskiej i Poligrafii, które powstało dzięki realizacji mikroprojektu.
Po zwiedzeniu muzeum i ekspozycji uczestnicy wzięli udział w spacerze studyjnym po Nowej Rudzie, prowadzonym przez Panią Elżbietę Bisikiewicz z noworudzkiej Informacji Turystycznej. Spacer obejmował prezentację inwestycji zrealizowanych dzięki współpracy transgranicznej, takich jak: ścieżki edukacyjne, szlaki spacerowe, kino plenerowe przy Miejskim Ośrodku Kultury, zrewitalizowany park, w którym powstało symboliczne miejsce przyjaźni polsko-czeskiej – komplet drzew zasadzonych przez 18 partnerów projektów z Polski i Czech.
Kolejne spotkanie odbędzie się 14 kwietnia br. w Złotym Stoku.