CZ PL - Przekraczamy granice, Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Nowa międzynarodowa linia autobusowa 378 Broumov − Nowa Ruda − Nowa Ruda, Słupiec

Od 1.07.2023 r. działa nowa międzynarodowa linia autobusowa 378 Broumov − Nowa Ruda − Nowa Ruda, Słupiec

Od soboty 1.07.2023 r. można korzystać z nowej międzynarodowej linii autobusowej 378 na trasie Broumov − Otovice − Nowa Ruda − Nowa Ruda, Słupiec. Linia została wprowadzona na wniosek Miasta Broumov, do którego dołączyła Gmina Otovice. We współpracy z samorządem Kraju Hradeckiego te dwie gminy również znacznie partycypują w finansowaniu tego połączenia.

Autobusy będą kursować codziennie przez całe lato do 3.09.2023 r. Od 4.09.2023 r. autobusy będą kursować w mniejszym zakresie, będzie tylko jedna para połączeń w weekendy: odjazd o godz. 9:10 z Broumova do Nowej Rudy i o godz. 13:10 z powrotem z Nowej Rudy do Broumova. Jednak nawet przy tym ograniczonym zakresie będzie można spędzić około trzech godzin na wycieczce.

Połączenia linii 378 są w Broumovie skomunikowane z połączeniami autobusowymi i kolejowymi z kierunku Náchod lub Hradec Králové. Ponadto połączenie z odjazdem o godz. 12:05 z Broumova obsługuje obieg z Hradca Králové, a więc istnieje połączenie bezprzesiadkowe do innych miejsc w naszym regionie (Hradec Králové, Náchod, Hronov, Police nad Metují i inne). Podobnie weekendowy kurs z Nowej Rudy o godz. 17:05 kończy się aż w Hradcu Králové o godz. 20:20.

Lokalizacja przystanków autobusowych obsługiwanych na trasie linii:  https://mapy.cz/s/dazumunegu  

Miasto Nowa Ruda leży w pobliżu Broumova i oferuje ciekawe zabytki do zwiedzenia. Należą do nich na przykład kościół św. Mikołaja, neogotycki kościół z czerwonej cegły z wysokimi wieżami i bogatą dekoracją wnętrz. Ponadto w Muzeum Górnictwa, zlokalizowanym w dawnej Sztolni Włodarz, można zobaczyć historyczne maszyny, narzędzia i dokumenty związane z wydobyciem węgla.

Można również zwiedzać okolice Nowej Rudy. Niedaleko miasta, na Górze Świętej Anny (647 m n.p.m.), znajduje się wieża widokowa, z której można podziwiać widoki na dalekie okolice. W pobliżu stoi kościółek z 1644 r. poświęcony św. Annie. Nieco dalej można odwiedzić kolejną wieżę widokową, tym razem na Górze Wszystkich Świętych (648 m n.p.m.). Z Nowej Rudy do wież widokowych wiedzie zielony szlak turystyczny.

Można też wybrać się na odkryty basen w Nowej Rudzie lub do Aqua Centrum w pobliskim Słupcu. Na zakończenie wspaniałego dnia w Nowej Rudzie polecamy wizytę w jednej z lokalnych kawiarni (np. Biała Lokomotywa i in.).

https://www.dopravakhk.cz/clanky-od-1.7.2023-zahajen-provoz-nove-mezinarodni-autobusove-linky-378-broum-2f53e6f3f2-da-slupiec.html

Na linii 378 obowiązuje taryfa IREDO, a ceny biletów można znaleźć w załączniku.