CZ PL - Przekraczamy granice, Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

27 września 2021

Wyjazd studyjny do Euroregionu Karpackiego 20-22.09.2021

Wyjazd studyjny do Euroregionu Karpackiego 20-22.09.2021

Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Glacensis od 2020 roku realizuje mikroprojekt własny nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/16_008/0002225 pn. „Uczymy się razem z sąsiadami 2 ”. Projekt otrzymał dofinansowanie w ramach Funduszu Mikroprojektów w Euroregionie Glacensis Program Interreg V-A Republika Czeska – Polska. Jednak trwająca od zeszłego roku sytuacja związana z zagrożeniem pandemią koronawirusa (Covid-19) spowodowała przełożenie wyjazdów na 2021 rok.

Drugi wspólny wyjazd polskich i czeskich Wójtów, Burmistrzów, Prezydentów i Starostów będących członkami Euroregionu Glacensis po obu stronach granicy odbył się w dniach 20-22 września 2021 roku do Euroregionu Karpackiego funkcjonującego na obszarach przygranicznych Polski, Ukrainy, Słowacji, Rumunii i Węgier.                     

Pierwszego dnia odbyła się konferencja z udziałem przedstawicieli Euroregionu Karpackiego: Panem Dawidem Laskiem - Wiceprezesem Zarządu Stowarzyszenia Euroregion Karpacki Polska, Panią Barbarą Inglot – Dyrektorem Biura oraz Panią Anetą Gorlicką – Wicedyrektorem Biura. Spotkanie poświęcone było tematyce ich działalności, marce CARPATHIA oraz Funduszem Mikroprojektów i projektom transgranicznym. Uczestnicy poznali jak wygląda współpraca polskiego Euroregionu ze Słowacją, Ukrainą, Węgrami i Rumunią, specyfikę Euroregionów oraz zasady Funduszu Mikroprojektów. Gościnnie wystąpił także Ing. Roman Klíma, który w imieniu Euroregionu Glacensis, zaprezentował efekty współpracy transgranicznej na pograniczu polsko-czeskim.

Drugiego dnia grupa udała się na rejs statkiem po Solinie oraz spacer po zaporze na zbiorniku. Solina i Jezioro Solińskie to bez wątpienia jedna z ciekawszych i bardziej malowniczych atrakcji w województwie podkarpackim. Niewielka miejscowość Solina znajduje się około 2h drogi od Rzeszowa, a podróż wiedzie malowniczymi drogami, więc nie warto się śpieszyć. Mawia się, że Jezioro Solińskie to bieszczadzkie morze. Zapora na Solinie ma długość 664 metrów. Wiedzie na nią alejka pomiędzy licznymi budkami z bieszczadzkimi pamiątkami. Miejscowi nazywają ją solińskimi Krupówkami.

W drodze powrotnej odbyło się zwiedzanie Rezerwatu przyrody „Prządki” im. Henryka Świdzińskiego, który jest jednym z 96 rezerwatów przyrody w województwie podkarpackim. Utworzony w 1957 roku Rezerwat Prządki położony jest w gminie Korczyna, nieopodal Krosna. Jest to rezerwat przyrody nieożywionej, którego celem jest ochrona widowiskowych, osiągających czasem ponad 20 metrów wysokości skalnych ostańców. Następnie uczestnicy weszli na Wieżę widokową w Czarnorzekach. Ma ona 13 metrów wysokości i powstała w ramach polsko-słowackiego projektu „Karpackie widoki”, promującego turystykę w regionie przygranicznym. To efekt współpracy samorządów Korczyny i Stropkova. Z tarasu na ostatniej kondygnacji można podziwiać panoramę Beskidu Niskiego, Bieszczadów a przy sprzyjającej pogodzie dojrzeć także szczyty Tatr.

Ostatniego dnia wyjazdu studyjnego uczestnicy zwiedzili Muzeum-Zamek w Łańcucie z Wozownią. Zamek w Łańcucie jest jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Słynie ze znakomitych wnętrz mieszkalnych oraz niezwykle interesującej kolekcji pojazdów konnych. Zespół pałacowy otacza stary, malowniczy park w stylu angielskim, w którym wznoszą się liczne pawilony i zabudowania gospodarcze, ściśle niegdyś związane z codziennym życiem łańcuckiej rezydencji. Zamkowe wnętrza zaliczane są do najpiękniejszych w Polsce.

Tłumaczenie podczas wyjazdu zapewnił Jaroslaw Radimersky.

Serdecznie dziękujemy przedstawicielom Euroregionu Karpaty za wspaniałe przyjęcie, gościnę i pomoc w organizacji wyjazdu, a wszystkim uczestnikom za aktywność i mile spędzony czas.