CZ PL - Przekraczamy granice, Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

6 lip 2018, 10:00 - 31 sie 2018, 12:00

FESTIWAL WRAŻEŃ - MUZEUM FILUMENISTYCZNE Bystrzyca Kłodzka

Podstrona została wykonana w ramach projektu pn. „Promocja współpracy w Euroregionie Glacensis” realizowanego w ramach programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.
Czytaj więcej ›

Festiwal Wrażeń to polsko-czeski projekt, którego głównym celem jest zaprezentowanie historycznych osobowości oraz zapewnienie wrażeń związanych z kulturowym przesłaniem regionu.

 

W Bystrzycy Kłodzkiej do udziału w projekcie włączyło się Muzeum Filumenistyczne, które mieści się w dwóch budynkach wzniesionych w latach 1821-1822 w stylu klasycystycznym wg projektu zaakceptowanego przez Karla Schinkla. Mieściły się w nich kościół ewangelicki i przykościelna szkoła ewangelicka.

Otwarcie Muzeum Filumenistycznego nastąpiło 19 lipca 1964 r. z inicjatywy mieszkańców Bystrzycy Kłodzkiej, przedstawicieli fabryki zapałek oraz Towarzystwa Miłośników Bystrzycy Kłodzkiej.

Muzeum Filumenistyczne w Bystrzycy Kłodzkiej jest jedynym muzeum w Polsce, natomiast czwartym na świecie - po Anglii, Szwecji i Czechach, w którym są gromadzone eksponaty dotyczące ognia. Bystrzyckie muzeum zajmuje się wszystkim, co dotyczy ognia w historii kultury materialnej, techniki i sztuki.

W ramach projektu Festiwal Wrażeń przeprowadzone zostaną w Muzeum zajęcia pn.”Z ogniem poprzez wieki”.

W każdy piątek w okresie wakacyjnym (lipiec, sierpień) o godz. 10.00 i 12.00 przeprowadzone zostaną zajęcia, w trakcie których odbędzie się prelekcja dot. historii miasta i ważnych osobowości oraz warsztaty niecenia ognia.

Podczas prelekcji przybliżona zostanie postać założycielki Muzeum Filumenistycznego – Heleny Getter oraz czeskiego szlachcica, któremu przypisuje się założenie miasta – Havla z Lemberku.

Helena Getter założycielka i pierwsza kierowniczka Muzeum Filumenistycznego w Bystrzycy Kłodzkiej, kierowała ta placówką do emerytury, do października 1972 r.

Urodzona na Wileńszczyźnie, po II w. św. związana z Ziemią Kłodzką. Członkini Towarzystwa Miłośników Ziemi Kłodzkiej. Była jedną z osób starających się o założenie Muzeum Ziemi Kłodzkiej oraz założycielką Rejonowej Spółdzielni Przemysłu Ludowego i Artystycznego (późniejsza Cepelia). Na początku lat 60., z powodu problemów napotykanych w swej działalności w Kłodzku, cały zapas energii i umiejętności włożyła w powołanie muzeum w Bystrzycy Kłodzkiej.

Havel / Gaweł z Lemberku czyli Lwówka Śląskiego. Na początku drugiej połowy XIII w. był on czeskim zarządcą Ziemi Kłodzkiej – kasztelanem kłodzkim, który otrzymał tę ziemię we władanie dzięki zasługom dla króla czeskiego Wacława I. Z Havlem z Lemberku wiąże się też założenie Bystrzycy Kłodzkiej oraz pochodzenie jej nazwy Habelschwerdt (Hawel- / Habel-, pierwotnie miasto miało się nazywać Hawelswerder).

Miasto rozplanowane zostało na stosunkowo niewielkim obszarze, o powierzchni pięciu hektarów, w kształcie owalnej figury, prawdopodobnie około XIII w.

Dalsza część zajęć przybierze formę warsztatów, podczas których realizowane będą różne, nietypowe zadania edukacyjne. Należeć do nich będą m.in.:

    • niecenie ognia za pomocą krzesiwa i krzemienia;
  • odpalanie różnego typu zapałek: dymne – służące do badania drożności ciągu kominowego, sztormowe – służące do odpalania na wietrze, wodoodporne – służące do odpalania na deszczu, cowboy – służące do odpalania od szorstkich powierzchni. ekstra długie mające od 15 do 25 cm długości, zapachowe, kominkowe, giganty;

 

  • odpalanie różnego typu zapalniczek: gazowe, benzynowe, żarowe, elektryczne;
  • odpalanie ognia za pomocą substancji chemicznych, jak nadmanganian potasu i gliceryna;
  • układanie własnych konstrukcji z zapałek i pudełek zapałczanych;
  • rysowanie własnych etykiet na tablicach magnetycznych.

Zajęcia prowadzone będą przez wykwalifikowanych edukatorów muzealnych.

Rezerwacja grup do 15 osób możliwa pod adresem:

Muzeum Filumenistyczne Mały Rynek 1 57-500 Bystrzyca Kłodzka

tel. 74 811 06 37

e-mail: muzeum.filumen@wp.pl

www.muzeum-filumenistyczne.pl

www.muzeum-ognia.pl