CZ PL - Przekraczamy granice, Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

21 kwi 2018, 12:00 - 22 kwi 2018, 23:00

" Wiosenne Spotkanie z Historią – Warsztaty średniowieczne w Kłodzku

Podstrona została wykonana w ramach projektu pn. „Promocja współpracy w Euroregionie Glacensis” realizowanego w ramach programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.
Czytaj więcej ›

Stowarzyszenie Kłodzkie Bractwo Rycerskie oraz współorganizatorzy:

Twierdza Kłodzko

i Stowarzyszenie Gór Sowich „Pasjonat

z  Honorowym Patronatem Burmistrza Miasta Kłodzka

mają ogromny, niewątpliwy zaszczyt zaprosić na:

   ...skończyła się sroga zima przełomu 1425/26, biskup wrocławski co róż usłużnych posyła to do Jana z Ziębic, to do naszego pana na zamku - Puty III..by sojusz zawrzeć na slowo, na ogień i krew, by niewiernych na ziemię królewską nie wpuszczać, by odpór dac całym zbrojnym zasobem…

        ...dlategoż my - Stowarzyszenie Kłodzkie Bractwo Rycerskie w ramach "WIOSENNEGO SPOTKANIA Z HISTORIĄ – WARSZTATÓW ŚREDNIOWIECZNYCH W KŁODZKU” …wszech czytających to wezwanie na podzamcze kłodzkie spraszamy na żołd pana naszego zastawnego…i pasowanych z drużyną i taborem całym; wolnych czy najemnych z każdego oręża, hakowników, pawężników i tych co drzewcem wojują, i zakonnych co mieczem Bogu i ludziom oddanych..nie sposobem nie zwołać rzemieślniczych, co całą tę ciżbę zbrojną oprawią. Spraszamy takoż Damy dworu, służki i garderobiane, mieszczki, kramarki i serca wybranki powyżej proszonych...a dla całości uzupełnienia i gildię żebraczą w zaszczycie spraszamy...

       Wiosenne Spotkanie z Historią – Warsztaty średniowieczne w Kłodzku są promocją działalności naszego Stowarzyszenia, które ma przybliżać czy to mieszkańcom czy też turystom odwiedzającym nasze miasto historię Naszej Małej Ojczyzny w sposób bardzo opisowy, wręcz dotykowy. Namawiamy mieszkańców Kłodzka by choć przez chwilę dali się namówić na mały przeskok w czasie, do XV-wiecznego Kłodzka, które pomimo niesprzyjających spokojnemu bytowi mieszkańców tętni życiem jarmarcznym, życiem rzemieślników oferujących swoje produkty i usługi dla każdego potrzebującego, z różną za nie formą zapłaty. Ten czas to także koalicje, zawiązywane sojusze, werbunek każdego, kto wie jak posługiwać się jakąkolwiek bronią, to wreszcie,  a nawet przede wszystkim czas pożogi rejz husyckich, a co za tym idzie gwałtu, ognia i śmierci. To czas zwołań, rozsyłanych wici i potajemnych spotkań..

To także ciemne strony mieszczańskiego życia… o tych, a może i innych historiach postaramy się opowiedzieć wszystkim, którzy pojawią się w sobotnie południe(godz 12:00) – 21 kwietmia 2018 roku na terenie kłodzkiej twierdzy. Postaramy się przybliżyć warunki i narzędzia jakimi posługiwano się w tamtych czasach czy też wyroby wytwarzane przez poszczególnych rzemieślników czy też poznać techniki fechtunku z pomocą naszych rycerzy.

      …już ponad miesiąc wcześniej postaraliśmy się o promocję  naszego kwietniowego Wydarzenia organizując dla dzieci i młodzieży kłodzkich szkół podstawowych konkurs plastyczny pt: ŚREDNIOWIECZNE KŁODZKO”. Efektem są wspaniałe prace naszych miejscowych artystów, a zwycięzca poprzez swoją wyobraźnię przeniesioną na papier zaprasza na nasze Wydarzenie z rewersu ulotki promocyjnej.

Wiosenne Spotkanie z Historią – Warsztaty średniowieczne w Kłodzku

…to także przedsezonowe spotkanie grup rekonstrukcji historycznej okresu średniowiecza (IX Średniowieczny Obóz Szkoleniowy) gdzie nawzajem szkolimy się z teorii - w tym roku również oblężenie Kłodzka przez oddziały husyckie na przełomie marca i kwietnia roku 1428(590 rocznica); to też sposoby wyrobu sznurków, to fechtunek na miecz długi(tzw. półtoraręczny), to także miniturnieje: łuczniczy czy bojowy na miecz i tarczę, a także manewry piechoty średniowiecznej.

W niedzielne południe  zaś(22 kwietnia 2018 roku, o godz 12:00), zgodnie z tradycją poprzednich naszych spotkań -  wystrzałami z broni czarnoprochowej  rozpoczniemy z kłodzkiego Rynku(pl. B. Chrobrego) przemarsz wszystkich uczestników tegorocznego Wiosennego Spotkania z Historią.

Przemarsz z pl. B. Chrobrego przemierzy ulice: Armii Krajowej, Wojska Polskiego, Hirschfeldera, pl. Kościelny, Kościelna, Armii Krajowej, pl. B. Chrobrego, Wita Stwosza, Most św. Jana, Grottera, pl. Franciszkański, Skwer Miast Zaprzyjaźnionych.

Projekt  pt  " Wiosenne Spotkanie z Historią – Warsztaty średniowieczne w Kłodzku " jest współfinansowany ze środków  Urzędu Miasta w Kłodzku w ramach konkursu ofert na realizację zadań publicznych z zakresu kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji w 2018 roku